När Hydria Waters nya trappstegsgaller, Step Screen Delta (SSD), testades vid Hjultorp avloppsreningsverk, Vårgårda, uppnåddes en avskiljningsgrad på över 90 % – ett resultat som vida överträffar tidigare dokumenterade nivåer för både konventionella och progressiva trappstegsgaller.
– Det här är ett fantastiskt resultat och ett bevis på att vi faktiskt håller ännu mer än vad vi lovar, säger Andreas Riedel, teknisk chef på Hydria Water.
Testet genomfördes tillsammans med verkets egen personal och validerades av Envidan, som är en av Nordens ledande specialister på vatten och vattenrening.
2005 genomfördes en studie vid Chalmers tekniska högskola där avskiljningsgraden undersöktes hos olika rensgaller av typen steggaller. Resultaten visade att de progressiva gallren kunde uppnå en avskiljningsgrad på upp till 81 % vid optimerade förhållanden med pulsläge och 200 mm tryckfall, medan det konventionella trappstegsgallret nådde 52 % när det driftades i stegläge.
Med syfte att undersöka avskiljningsgraden av rens hos ett vidareutvecklat trappstegsgaller, Step Screen Delta SSD, från Hydria Water, genomfördes 2025 ett capture rate-test vid Hjultorp avloppsreningsverk, Vårgårda. Testupplägget utformades med utgångspunkt i den metodik som beskrivs i den studie som utfördes vid Chalmers tekniska högskola (Larsson & Andersson, 2005).
Resultatet av testet visade på över 90 % avskiljningsgrad.
– Testet genomfördes för att få en validering av tredje part på att maskinen klarar det vi lovar. Nu kan vi med säkerhet säga att det levererar ännu bättre, säger Andreas Riedel.
– Den här typen av tester, och de resultat vi nu ser, ligger helt i linje med både vårt arv och vår framtidsvision: att utveckla tekniska ingenjörslösningar i världsklass. Det är ett kvitto på den gemensamma tekniska och innovativa förmåga som finns i hela vår organisation. Och det här är bara början, vi har mycket mer på gång, säger Tobias Barrstrand, vd Hydria Water.
“Med SSD har vi hittat nyckeln till riktigt hög avskiljningsgrad”
Traditionella trappstegsgaller har en konstruktion där alla steg har samma utformning, det ger en konstant geometri över hela gallrets längd (linjär utformning). På så sätt transporteras renset så att rensmattans sammansättning bevaras under transporten. Det testade gallret, Step Screen Delta, SSD 1100-600-2, är en vidareutvecklad modell av Hydria Waters trappstegsgaller XS. Den testade maskinen har 2 mm spaltvidd men kan konfigureras inom intervallet 1-6mm och är konstruerat för att kunna köras i både stegläge och pulsläge. Bottenkonstruktionen på SSD skiljer sig från tidigare testade modeller genom att bottensteget är rörligt och följer med gallrets rörelse medan silstavarna och stegen har samma dimension över hela gallrets transportyta.
Detta förhindrar att större öppningar uppstår i nedre delen av gallret vid drift och är nyckeln till riktigt hög avskiljningsgrad. SSD har robustheten och driftsäkerheten från våra tidigare maskiner men vi har dessutom verkligen granskat alla små detaljer och skapat en maskin som är förberedd för att ingå i autonoma applikationer och kunna diagnostiseras digitalt. “The devil is in the details”, säger Andreas Riedel.
Totalt genomfördes fem tester med varierande test-tid, flöde och silstorlek. Avskiljningsgraden (SCR, Screen Capture Rate) har beräknats både baserat på våtvikt och torrsubstanshalt. De högsta SCR-värdena, över 90 % baserade på våtvikt, uppnåddes vid längre testtider (40 – 45 minuter) och med 2 mm spaltvidd vilket påvisar och bekräftar att rensmatteuppbyggnad har betydande påverkan för avskiljningsgraden. De två testtillfällen som gav lägre SCR än 90 % genomfördes med kortare testtid på grund av att utloppssilens kapacitet blev begränsande med en initial belastning av fettmättade fibrer, vilket kan innebära att inte rensmattan hann byggas upp tillräckligt under testtiden.
– Resultaten från denna studie visar att Hydria Waters trappstegsgaller av modellen SSD, med ett rörligt bottensteg och drift i pulsläge, kan uppnå en avskiljningsgrad på över 90 %. Det är en högre avskiljning än hos de progressiva galler som testades i Chalmersstudien, konstaterar Petter Lind, processpecialist från Envidan, som deltog i studien som en oberoende part med ansvar för dokumentation och kontroll av testerna.
Ny marknadsstandard
Med Hydria Waters och Envidans studie som bakgrund kan det konstateras att denna maskintyp, med så hög avskiljningsgrad, erbjuder vad perforerade maskiner utlovar – utan fördyrande driftsparametrar som borstar och spolvatten.
– Det här sätter en ny standard för avskiljningsgrad på marknaden. Med så hög SCR som 90 % kan både pengar och maskiner i efterkommande processteg sparas. Vi ser fram emot att prata mer med både befintliga och nya kunder om hur SSD och mekanisk vattenrening kan hantera stora flödesvariationer utan att tappa prestanda, säger Johan Fritz, försäljningschef Hydria Water.
Frågor och mer information
Här nedan hittar du studien i sin helhet. Du är också välkommen att kontakta någon av oss om du har frågor kring genomförandet eller resultatet.
Utvärdering av avskiljningsgrad hos trappstegsgaller från Hydria Water
Andreas Riedel, teknisk chef Hydria Water
+46 33 23 67 17
andreas.riedel@hydriawater.com
Johan Fritz, försäljningschef Hydria Water
+46 73 681 57 20
johan.fritz@hydriawater.com