Över 90 % avskiljningsgrad vid capture rate test

Hydria Waters trappstegsgaller, SSD, som uppnådde över 90 % capture rate vid test i Vårgårda.

”Ett fantastiskt resultat och ett bevis på att vi faktiskt håller ännu mer än vad vi lovar”

 

Hydria Waters nya trappstegsgaller, Step Screen Delta (SSD), har i oberoende tester uppnått en avskiljningsgrad på över 90 %. Ett resultat som kraftigt överträffar både konventionella och tidigare progressiva trappstegsgaller.

 

 

Testerna genomfördes vid Hjultorp avloppsreningsverk i Vårgårda tillsammans med driftpersonal och validerades av Envidan, en av Nordens ledande vatten- och processpecialister.

 

– Det här är ett exceptionellt starkt resultat. Vi kan nu visa, med tredjepartsvalidering, att SSD inte bara lever upp till våra löften, utan överträffar dem med bred marginal, säger Andreas Riedel, teknisk chef på Hydria Water.

 

 

Som jämförelse visade en välkänd Chalmersstudie från 2005 att de bästa progressiva trappstegsgallren nådde cirka 81 % avskiljningsgrad under optimerade förhållanden. Med SSD passerar Hydria Water nu 90-procentsnivån, vilket markerar ett nytt riktmärke för hela branschen.

 

Den höga prestandan uppnås genom en vidareutvecklad konstruktion med rörligt bottensteg, vilket förhindrar oönskade öppningar i gallrets nederdel och säkerställer maximal avskiljning, utan behov av borstar eller spolvatten.

 

 

– En så hög avskiljningsgrad innebär mindre belastning på efterföljande processteg, lägre driftkostnader och ett mer robust reningsverk, säger Johan Fritz, försäljningschef på Hydria Water.

 

Resultaten bekräftar att Step Screen Delta levererar den prestanda som marknaden länge efterfrågat och etablerar en ny marknadsstandard för mekanisk vattenrening.

 

 

– Detta är både ett tydligt kvitto på vår innovationskraft och ett viktigt steg mot nästa generation intelligenta och autonoma reningslösningar. Och det här är bara början, säger Tobias Barrstrand, vd Hydria Water.

 

Se filmen från capture rate-testet

 

Läs rapporten i sin helhet